ZIMNÍ SKLIZEŇ
Kdo loni včas zasel, má možnost i v lednu sklízet mnohé druhy zeleniny a to nejen té typicky zimní, jako jsou košťáloviny (kapusty – hlávkové, růžičkové nebo toskánské; kadeřávky; pórky… ale i některé přezimující druhy brokolice a květáku). Sklízet můžete ale i druhy, kterým by člověk mnohdy nevěřil jejich schopnost přežít nejsilnější mrazy. Vhodné je přezimovat je zamulčované (pokud nemáte problém s hlodavci).
Možná jste na podzim přikryli chladnomilnější druhy bílou netkanou textilií nebo tuhou průsvitnou fólií. Ti odvážnější možná zasadili nebo přesadili celé vzrostlé rostliny do skleníku a mohou teď sklízet až do jara druhy jako třeba řapíkatý celer, pekinské (špatně nazývané čínské) zelí, nebo petrželku kudrnku. Do nejtužších mrazů přežije i pažitka a zimní naťová cibule.
Ve skleníku nebo pařeništi můžete ještě mít listovou zeleninu, která vydrží i větší mrazy. Doporučuji ji ještě je skleníku nebo pařeništi přikrýt bílou textilií, díky ní přežije horší podmínky. Nezapomeňte skleník nebo pařeniště v průběhu zimy také zalévat. Z listové zeleniny to mohou být druhy jako: Špenát, listová hořčice, mangold, polníček, rukola nebo některé druhy salátů.
Pokud jste vše ze záhonů nesklidili, pak můžete na zahradě najít i kořenovou zeleninu jako kořenovou petržel, pastinák, černý kořen, ředkve nebo mrkev. Kořeny v sobě při mrazech vytvářejí cukry a jsou tak ještě sladší. Na mrkvi, která přejde mrazem si pochutnáte nejvíc. Pokud máte ale problém s hlodavci raději na záhonech kořenovku nenechávejte, ale uskladněte si ji na zimu ve sklepě.
Z jedlých trvalých druhů můžete v lednu ještě sklízet křen nebo topinambury. A z bylinek pod sněhem jistě najdete šalvěj, saturejku horskou a při mírné zimě i mátu, dobromysl (oregano), tymián a rozmarýn. (Samozřejmě záleží na podmínkách na vaší zahradě a také na pěstovaných druzích).
Zimní zelenina potřebuje minimální péči. Nezapomeňte ji v pařeništích, sklenících a květináčích zalévat. Častěji se stává že uschnou než zmrznou. Venku rostliny určitě přikryjte, aby je za vás nesklidili srnky nebo zajíci.
ZELENINA Z PARAPETU
Čerstvé zeleniny není v zimě nikdy dost, a proto zkuste za oknem rychlit cibuli.
Na parapetech můžete pěstovat ve vatě nebo troše kompostu řeřichu a mikro-greens nebo nakličovat semínka do salátů. O tom které druhy jsou vhodné a jak semínka nakličovat se dočtete v dalším článku Klíčky a mikrogreens.
DIVOKÁ ZELENINA
Pod sněhem v přírodě se dají objevit i teď v lednu zajímavé a chutné druhy listové zeleniny – někdo jim říká plevely. Jsou to třeba sedmikráska chudobka, bršlice kozí noha, česnáček lékařský, ptačinec žabinec, popenec břečťanolistý, jitrocel, jahodník nebo listy pampelišky. Na keřích růží se stále červenají šípky, ze kterých můžete vařit čaj (sice už jsou přemrzlé, ale stále z nich uděláte dobrý čaj). Do čaje můžete taky přidat pár větviček borovice douglasky, která voní hezky po citronu (! pozor nesplést s jedovatým tisem červeným!). A jako vždycky, pokud něco jíte z přírody, přesvědčte se, že sbíráte jen to, co opravdu znáte.
PRVNÍ VÝSEVY SEZÓNY
V lednu vyséváme především druhy s dlouhou vegetační dobou a ty, které se později pěstují ve skleníku nebo pařeništi. Doba výsevu se také odvíjí od toho, jestli bydlíte v teplé nížině nebo v horách. V chladnějších oblastech stačí začít s výsevem až v únoru.
V lednu je ale čas vysít celer – řapíkatý i bulvový. Má hodně dlouhou dobu klíčení a je potřeba s ním mít trpělivost. Můžete také vysévat papriky, rajčata, mochyně peruánské a lilky (tyto teplomilné druhy potřebují hodně tepla ke klíčení – můžete vysévat do misek a umístit je poblíž topení). Pokud máte skleník nebo pařeniště a zahradničíte v teplé oblasti můžete koncem měsíce začít vysévat brokolici, květák, raný kedluben nebo saláty. Dokonce přímo do skleníku nebo pařeniště můžete za hezkého počasí první ředkvičky a karotky.
Pokud nemrzne a záhony nejsou pod sněhem, můžeme vysévat mrkev a kořenovou petržel, bob zahradní, heřmánek nebo petrželku kudrnku.
Hodilo by se vám vědět, kdy kterou zeleninu v průběhu roku vysít a vysadit? Nahlédněte do ZAHRADNÍHO KALENDÁŘE.
NA CO NEZAPOMENOUT
Určitě taky nezapomeňte pozorovat svou zahradu – v zimě vám leccos napoví. Můžete sledovat třeba kde nejdřív taje sníh a naopak kde zůstává nejdéle. Na větších pozemcích tak zjistíte, že máte na zahradě různá mikroklimata (a podle toho později zasadíte správné rostliny na správná místa – takže se vám třeba nestane, že choulostivé druhy zasadíte do mrazové kotliny).
Semínkům a výsevům se budeme věnovat v dalším měsíci. Teď je potřeba si hlavně promyslet, které rostliny budete letos chtít vysévat a pěstovat. Udělat si osazovací plán záhonků (hlavně pokud máte záhonků víc) a určitě si taky sepište seznam, co budete pěstovat. Začněte s tím, co máte rádi. Můžete si ale postupně udělat revizi semínek a nachystat si seznam, které budete potřebovat sehnat.
Nezapomeňte taky průběžně kontrolovat uskladněnou zeleninu (ve sklepě, spíži nebo v komoře). Všechny nahnilé kusy vyhoďte, aby se nekazily i ty ostatní. Sklep je také dobré pravidelně větrat, hlavně pokud je teplota nad nulou.
OSTATNÍ ZAHRADNÍ PRÁCE
V lednu je také čas dát si do pořádku nářadí a zahradní techniku. Nabrousit nože a zahradní nůžky.
Na zahradě kontrolujeme oplocení proti okusu kolem stromků a keřů. A pokud napadne víc sněhu, je potřeba dát pozor aby se nepolámaly větve pod tíhou sněhu. Můžete také krmit ptáčky a do krmítka jim sypat semínka. Když počasí dovolí, tak můžeme přehazovat kompost, případně do něj přimíchávat dřevěný popel. My také kamen vytahujeme dřevěné uhlíky a ty na jaře přidáváme na záhony. O síle biouhlu si můžete přečíst tady >>
Je také čas prořezávat ovocné stromy. O tom ale víc s Dominikem Grohmanem v únorovém rozhovoru o Novodobém sadaření a šetrné péči o stromy tady >>
Přeju Vám radost ze setí a plánování 🙂
Co by Vás ještě mohlo zajímat ...
MOJE RAJSKÁ ZAHRADA
10 MĚSÍČNÍ ONLINE PROGRAM
PRŮVODCE ÚSPĚŠNÝM ZAHRADNIČENÍM
*** NOVÝ KURZ LETOŠNÍ SEZÓNY ***
Od února do listopadu 2024 Vás provedu krok za krokem celým zahradním rokem a společně vytvoříme Vaši vysněnou rajskou zahradu, kde si vypěstujete vše co máte rádi.
Začněte s jednoduchým pěstováním bez rytí, bez zbytečného pletí a zalévání. Naučte se, jak kombinovat zeleninu v záhonech a vše naplánovat, abyste mohli sklízet svou čerstvou zeleninu celý rok.
Přidáte se? Naskočte ihned, ale pozor, jen do konce března.
KE STAŽENÍ ZDARMA