UŽ VÍTE CO S ČÍM PĚSTOVAT?

Není tak těžké umět kombinovat zeleninu,

jen je potřeba znát základní pravidla.

BcA. Kateřina Špačková

Permakulturní designérka a lektorka

  • Máte zmatek v tom, které druhy zeleniny sázet vedle sebe?
  • Chtěli byste pestré záhony plné zeleniny, květin i bylinek?
  • Sklízet svou zeleninu vypěstovanou bez zbytečné chemie?
  • Nebo jen chcete pěstovat trochu jinak než jste byli zvyklí?

 

Začněte s jednoduchým pěstováním

bez rytí, bez zbytečného pletí

a zalévání. 

Pro velkou sklizeň

stačí jen soustavně přidávat

organickou hmotu do půdy.

Doposud bylo běžné zahrady rýt, plít a často je zalévat. A samozřejmě to je a ještě bude potřeba, pokud se o zahradu staráte tak, jak jste byli zvyklí.

Většina lidí navíc používá chemické přípravky a hnojiva a pěstují zeleninu jako na průmyslových polích. S tím je spjatá celosezónní dřina a závislost na nákupu semen, hnojiv a velká spotřeba vody i energie.

... víte, že nic z toho není potřeba?

Nejdůležitější je organická hmota a živé mikroorganismy v půdě.

Pokud používáte umělá hnojiva, krmíte rostliny jen základními prvky - nedostanou komplexní výživu. Nejsou ani tolik odolné, jako rostliny, které rostou ve výživné humózní půdě, plné mikroorganismů. 

 

A právě zdravá půda plná mikroorganismů a organické hmoty je zásadní pro pěstování bez chemie a zdravé rostliny, které se ubrání škůdcům.

Vaše užitková zahrada může vypadat i jinak ...

Při každém obrácení půdy se mikroorganismy, které žijí v různých hloubkách půdy, dostanou do prostředí, na které nejsou zvyklé. Některé žijí blíž u povrchu a některé ve větší hloubce. Rytím a obrácením půdy hodně těchto prospěšných mikroorganismů umírá. 

 

Pokud přestanete rýt, v půdě začne být časem zase živo. Také se časem obnoví podzemní síť - houbové mycelium. Rostliny na něj napojené jsou odolnější a navzájem si na dálku předávají vodu i živiny.

 

 

Láskyplně pečujte o půdu

a ona vám to vrátí.

Pokud přestanete rýt a začnete půdu jen přikrývat, nebude tolik vysychat a vy si ušetříte nejen pletí, ale i zalévání. Takto opečovaná půda je schopná v sobě zadržet mnohonásobně větší množství vody.

 

S naší zahradou jsme začínali na horské neúrodné půdě.  A s pomocí permakulturního přístupu k zahradě se nám podařilo půdu zregenerovat a znovu oživit. Teď na ní vypěstujeme téměř cokoliv.

 

S mužem a dvěma malými dětmi bydlíme v Orlických horách v 590m.n.m. Během pěti let jsme u domu založili permakulturní zahradu a na necelých 2000m² pěstujeme víc než 150 druhů jedlých rostlin.

 

Svoji čerstvou zeleninu jíme od května téměř až do února a nesnažíme se o dokonalost ani úplnou soběstačnost, jen chceme opravdové jídlo pro naše děti a příkladem je naučit, že je potřeba pečovat o Zemi i o sebe navzájem.

Klasická nebo permakulturní zahrada?

A co je ta permakulturní zahrada a jak se liší od klasické užitkové? 

 

Permakulturní zahrada se inspiruje přírodou, používá techniky a postupy, které regenerují a tvoří půdu. Je to udržitelnější způsob, jak pečovat o zahradu a pěstovat zeleninu a ovoce.

 

Navíc můžete pěstovat bez zbytečné dřiny - tak, že nebude potřeba okopávat, rýt ani tolik plít. Spoustu činností na zahradě nebudete muset dělat vůbec nebo ne tak často. Ale pozor! Žádná zahrada není bez práce. Zvlášť ta, ve ktreré pěstujete zeleninu nebo jednoleté rostliny svou péči potřebuje.

 

Permakulturní zahrada někdy může připomínat jedlou lesní džungli. A vždycky nemusí být tak uhlazená jako klasická zahrádka (ale samozřejmě vždycky záleží na vás).

 

Můžete být soběstačnější - i jednoduše.

Jen je potřeba fungování zahrady dopředu promyslet. 

Pokud chcete také sklízet

svou čerstvou zeleninu po celý rok,

pak musíte nejen pečovat o půdu,

ale hlavně si NAPLÁNOVAT,

CO KAM A S ČÍM ZASADIT.

Naplánujte si záhony a přidejte na zahradu nové jedlé rostliny.

Pokud jste na začátku své cesty k přírodní nebo permakulturní zahradě, nemusíte se bát, že to nezvládnete. Každá úžasná zahrada začíná na začátku - dobrým plánem.

 

Když jsme s naší zahradou začínali, nikdy předtím jsem také nic nepěstovala. A kdybychom znali všechny zásady pěstování už tehdy, mohlo nám to jít rychleji. A pokud bychom měli koho zeptat na to, co jsme nevěděli, tak by to bylo o mnoho snažší.

 

Vy na to být sami nemusíte. V naší facebookové skupině se můžete zeptat na to, co vás po cestě bude zajímat. A já vám ukážu ty nejdůležitější věci, které nám v praxi opravdu fungovaly a které jsme si sami vyzkoušeli. 

 

Zvládnete to, nemusíte pěstovat jen jednu zeleninu v jednom řádku. Naučím vás kombinovat zeleninu tak, aby si druhy vedle sebe prospívaly. Můžete mít v záhonech nejen zeleninu, ale i květiny. Dokonce můžete pěstovat zeleninu mezi stromy - třeba i trvalou zeleninu.

Dobrý den. 😊 Postupy o kterých píšete praktikuji uz víc než 20 let a třeba využití slepic pro úpravu zahonů pro dalši sezonu (k prohnojení, oddpletí a nakypřeni) je skvělá a funkční věc. Jinak skleníkem jste mě hodne inspirovala. Skleník jsem dlouho nebral na milost a tvrdil jsem že je to věc naprosto zbytečná, ale toto poslední dobou začínám přehodnocovat, a to právě především pro účel kterým se zabývá vaše poslední video - Jak mít svou čerstvou zeleninu celou zimu. Tuto tématiku delší dobu sleduji a uvažuji o pořízení. Díky za inspiraci😁 pokračujte v této osvětě, lidé to potřebují.😊
Luděk Matoušek

Zdá se vám, že k pěstování

nemáte ty nejlepší podmínky?

Jestliže už nějakou dobu zahradničíte a zkoušíte různé způsoby, ale zatím to nebylo ono, vyzkoušejte to jinak. 

 

Možná se vám může zdát, že pro pěstování čehokoliv nemáte dostatečně dobré podmínky. Vaše zahrada se nachází v suché oblasti, kde neprší, máte příliš prudký svah nebo jste v horách, kde je moc chladno? Nebo máte příliš malý pozemek? Se vším se dá pracovat.

 

S permakulturním přístupem a použitím těch správných  technik můžete pěstovat zeleninu i ovoce klidně v nepříznivých podmínkách.

 

A taky je potřeba dobře znát rostliny, které chcete pěstovat a umět se přizpůsobit podmínkám na vaší zahradě.

Pěstujte prostě v souladu s přírodou.

A jestli pořád nevíte, jak k zahradě přistupovat jinak, tak pěstujte prostě v souladu s přírodou. Všímejte si toho, co se děje okolo nás, v přírodě - v přirozením a divokém prostředí a zkuste to přenést na svou zahradu.

 

Třeba na podzim když všude padá listí, uložte své záhony k zimnímu spánku - zamulčujte je - třeba právě listím, slámou nebo kompostem - do jara se mulč nebo kompost budou pomalu rozkládat a vyživovat vaše záhony. Na jaře stačí mulč odhrnout tam, kde chcete sít nebo do mulče sazeničky rovnou zasadit. Do kompostu můžete sázet rovnou.

 

Nebo se naučte hlavní zásady pěstování v souladu s přírodou, kombinování zeleniny na záhonech a půjde vám to snadno a nebude to vůbec těžké.

 

Přestavte si jaké by to bylo, kdyby se vaše zahrada stala oázou plnou voňavých květin, čerstvého ovoce - prostě potěcha pro oko i pro duši.

 

Není to nemožné, jen je potřeba si sednout a zamyslet se nad tím, co kde pěstovat, a pak můžete být soběstačnější i na malém pozemku. Navíc práce na zahradě nemusí být dřinou, ale spíš příjemnou činností. To by bylo super, že? 

Přijďte na online kurz

"Pěstuj v permakulturní zahradě"

a povím vám, jak na to.

A kdo vás kurzem provede?

BcA. Katka Špačková

"Žiju permakulturou a učím jak na jedlou lesní zahradu a udržitelnou domácnost."

  • Jsem lektorka permakultury a designérka.
  • Permakulturou se zabývám více než 10 let a na své zahradě si různé techniky ověřuji víc jak 5 let.
  • Skauting mě naučil objevovat a respektovat přírodu. Zajímá mě, jak doopravdy funguje náš svět.
Katka je to velmi pozitivní žena, která žije v souladu s přírodou se vším všudy. Nejen, že umí neuvěřitelně plynout s časem ale i její vize ohledně využití každého kousíčku zahrady jsou do detailu promyšlené. Pro ni prostě žití podle pravidel permakultury dává smysl a troufám si říct, že žije své poslání.
Hanka MartincováVyjímečná žena, nadšená žít život v souladu s přírodou.
Katka je výborná učitelka, při našem společném učení je vždy skvěle připravená a umí věci dobře vysvětlit. Nejvíce si cením jejich bohatých zkušeností s pěstováním zeleniny a ovoce a vytvářením vlastního permakulturního projektu na její zahradě. Je v poměrně drsných podmínkách - a přitom toho dokáže tolik vyprodukovat!
Denisa TomáškováLektorka české Akademie permakultury, designérka permakulturních a přírodních zahrad, žákyně zakladatele Permakultury Billa Mollisona
Katerina ako lektorka je skvelá pri komunikácii s účastníkmi kurzu, vie sa naladiť na druhého, vie zanietene rozprávať o permakulturnych témach, človek cíti v hĺbke svojej duše, že jej spojenie s bytosťami prírody je opravdové ❤️, že čo rozpráva aj zažíva a človek je tak nadšený, že si to chce hneď vyskúšať 😊

...

Počas kurzu PDC (Kurz permakulturného dizajnu) som si kládla otázku, že kde sa nachádza duchovný princíp permakulturny. Chvíľu som si aj myslela, že ho veru nenájdem... A potom nabehla lektorka Katka s rozprávaním a ukážkami vzorcov v prirode a ja som si povedala, že to je Ono!!! A našla som zároveň odpoveď prečo mi je permakultura blízka a prečo vnímam paralely medzi waldorfskou pedagogiku a permakulturou, vďaka Katke a jej snahe odovzdať, čo najviac zo svojho poznania aj ja som o poznanie bohatšia ❤️

...

Ďakujem Ti Katka za skvelé lektorovanie pri rôznych témach na kurze PDC ❤️. Odchádzala som z kurzu nielen s novými informáciami, súvislosti, ale aj s pozitívnou energiou, ktorou sršís, ktorá spája ľudí v jednu skvelú komunitu. Ešte raz vďaka 🌹
Ing. Tatiana Rafaela MaťováPedagožka a arte terapeutka ve Wadorfské škole v Bratislavě
Jsou kurzy, které vám dají pár užitečných informací, které za čas zapomenete, na konci dostanete papír s razítkem a můžete jít učit. Pak jsou kurzy, které vám nad rámec toho zahýbou se všemi základovými kameny vašeho nazírání na přírodu a svět kolem nás a otevřou dveře k nekončícímu kontinuálnímu vzdělávání se, protože vám velmi rychle dojde, že toho víte hodně málo a vyučovat po jednom kurzu může jen chudý duchem. Úplný kurz permakulturního designu - PDC je ten druhý.

...

Jedná se o kurz nabitý letitými jak teoretickými tak praktickými znalostmi lektorek Denisy Tomáškové a Katky Špačkové. Podíváte se na způsob, jakým dnes pěstujeme a chováme jídlo a na katastrofální dopady této vědomé konzumní kolektivní ignorace a barbarství. To je ta smutná část, naštěstí je krátká. Velkou část kurzu budete společně nahlížet a učit se, jak hospodaří a navrhuje příroda a jakým způsobem můžete v malém i ve velkém zkopírovat její návrhářské mistrovství a jako bonus k té kráse si zajistit hojnost potravy.

...

Dostanete nástroje, praktické návody, možnost konzultace návrhu svého kusu země s profíky, v podstatě kompletní návod, jak si ten ráj na zemi navrhnout sami. Podíváte se na místa, kde již někdo něco vytvořil, nebo vytváří, lektorky se s vámi podělí o své úspěchy a nebojí se přiznat a ukázat chyby. Zjistíte mimo jiné, proč je vyvýšený záhon do našich podmínek nevhodný a že opravdu nemusíte mít bylinkovou spirálu, abyste byli perma-in, že permakulturní idealismus je fajn u kávy a počítače, ale když si stoupnete na prázdné hektarové pole s rýčem, tak tam teprve začíná veškerá legrace a spousta idealistů se po čase vrátí ke kávě a počítači.

...

Jako bonus potkáte podobné blázny jako jste vy, které uvidíte možná jednou za rok na konferenci, protože po většinu roku sází, plejí (ano, plejí), navrhují, mulčují, dělají chyby, a jak říká náš koňský trenér: “Liší se od všech, kteří v tom umí chodit.“ Za mě nejlépe investované peníze za dlouhou dobu. Skoro se mi chce říct ani tam nechoďte, změní vám to život ❤️.
Jůlie HábováÚčastnice letního běhu kurzu Úplného kurzu permakulturního designu PDC v Poděbradech 2020 - nadšená chovatelka koní

14denní online kurz

"PĚSTUJ V PERMAKULTURNÍ ZAHRADĚ"

Co se v kurzu dozvíte?

  • Jak si vytvořit svůj celoroční osevní plán
    A navíc vám dám tipy na to, kolik čeho pěstovat pro 4člennou rodinu.
  • Naučíte se základní pravidla pro efektivní kombinování zeleniny na záhonech
    Kromě toho, že se naučíte vytvářet rostlinná společenstva a kombinovat zeleninu na záhonech, vám řeknu, jak to funguje u nás na zahradě.
  • Povíme si jak pěstovat zeleninu
    i v nepříznivých podmínkách
    Ve stínu, ve vlhku nebo na příkrém svahu.
  • Dozvíte se, jaké rostliny by neměly chybět v permakulturní zahradě
  • Budete vědět, jak zakládat nové záhony a jak pečovat o permakulturní zahradu
    Jak jednoduše založit záhony bez rytí, jak zregenerovat původní ryté záhony a nebo jak si poradit se záhony ve svahu. A taky jak pěstovat ve skleníku.

To vše během 14 dní v 7 videolekcích

7 videolekcí + doporučené akční kroky

V kurzu vám každý druhý den zpřístupním další jednu videolekci společně s doporučenými úkoly, které vám pomohou vše, co jste se naučili, aplikovat v praxi. A abyste se mohli k videím vracet, přístup k nim vám zůstane. Můžete se k informacím vracet každou zahradnickou sezónu.

3 BONUSY ke kurzu navíc:

1# BONUS - Zahradníkův manuál

Vypracovala jsem tabulku - přehled všech druhů zeleniny s doporučením, kdy ji vysévat, kde ji pěstovat. U každé jsou uvedené nároky na výživu, zálivku a stanoviště včetně toho, jestli je vhodné pěstovat je venku nebo pod krytem.

2# BONUS - Odkazy na doporučenou literaturu a ověřené zdroje odkud získat semínka

Doporučím vám, kde vyčíst další zajímavé informace o regenerativním zahradničení bez rytí a bez použití chemie. A také kde sehnat kvalitní osivo a semena starých nebo vzácných odrůd.

3# BONUS - Videolekce: Neobvyklá zelenina a rostliny do české zahrady

Zjistíte, jaké neobvyklé nebo exotické rostliny je možné pěstovat v českých zahradách (i ve vyšších polohách). A nejen ty jednoleté, ale i vytrvalé zeleniny. A samozřejmě projdeme i méně známé jedlé stromy a keře.

CELKOVÁ HODNOTA KURZU i se 3 bonusy:

7 videolekcí (3+ hodiny videí)
5600,-
1# Bonus - Přehled zeleniny
(seznam téměř veškeré zeleniny se stručným přehledem, jak je pěstovat)
500,-
2# Bonus - Odkazy na doporučenou literaturu a semínka
neprodejné
3# Bonus - Videolekce: Neobvyklá zelenina a rostliny do české zahrady
500,-

CELKOVÁ HODNOTA KURZU I SE 3 BONUSY JE:    


6600 Kč (€ 255)    

Kurz obvykle stojí 3 300 Kč (€ 139)  

teď se slevou za

ale jen za 2 480 Kč (€ 99)

  • Za 14 dní tohoto online kurzu se naučíte základní zásady pro pěstování zeleniny v souladu s přírodou.
  • Ušetříte tak čas strávený hledáním návodů, postupů a technik.
  • Pozor, toto není kurz, ve kterém bychom probírali postupy, jak na zeleninu od semínka ke sklizni. Je to spíše přehled základů.
  • Budete vědět, jak si zkombinovat zeleninu na zahradě a jak o zahradu šetrně pečovat.

  • A po kurzu budete o zahradničení přemýšlet trochu jinak.

Je tento kurz opravdu pro každého?

Pro koho tento kurz není?

Permakulturní zahrady nejsou pro ty, kdo mají na své zahradě rádi sterilně uklizeno, potřebují mít posekaný trávník na milimetry a chtějí používat chemii. A pokud nemáte rádi hmyz, tak to pro vás nebude. Hmyzáci totiž permakulturní zahrady milují.

Co se v kurzu nedozvím?

Přesné návody na pěstování zeleniny - od semínka po sklizeň. Také se nedozvíte jak zeleninu zpracovávat a uskladňovat. Také nebudeme do hloubky probírat péči o půdu a jak ji regenerovat ani jak kompostovat. Tohle všechno by se do kurzu nevešlo. Kurz je zaměřený na základní techniky, pěstování zeleniny v souladu s přírodou a rozšíření obzorů.

Zvládnu to i když teprve začínám?

Tento kurz je rozhodně pro ty co se svou zahradou teprve začínají. A pokud jste navíc nadšený začátečník půjde vám to o to snadněji 🙂

A co když vím o čem je permakultura, je to i pro mě?

Pokud máte svou zahradu, chcete pěstovat v souladu s přírodou, ale stále vám to nefunguje nebo nevíte jak na to, určitě je tento kurz i pro vás. Vaše zahrada bude asi potřebovat jen systematický přístup a lépe naplánovat.

Určitě to zvládnete pokud:

  • Toužíte se svou rodinou žít udržitelněji a v souladu s přírodou.
  • Chcete si vytvořit svůj malý kousek ráje.
  • Cítíte zodpovědnost vůči přírodě a chcete dobře pečovat o kousek půdy, který vlastníte.
  • Máte otevřenou mysl a chcete se učit nové věci.
  • Nemáte obě ruce levé a víte, že to nebude bez počátečního úsilí.
  • A pokud máte odvahu jít za tím, co opravdu chcete.

Za 14 dní budete mít jasno v tom,

jak kombinovat zeleninu v záhonech

a vše naplánovat, abyste mohli sklízet

svou čerstvou zeleninu celý rok.

Pokud vám to dává smysl, tak neváhejte a OBJEDNEJTE SI SVÉ MÍSTO V KURZU.

S kurzem můžete začít hned po zaplacení

(a nebo kdykoliv jindy - kurz neprobíhá živě a přístup k viedím vám zůstává)

FÉROVÁ GARANCE

Věřím, že vám můj online kurz pomůže k tomu, být o krok blíž vaší vysněné zahradě. Máte ode mně čestné slovo a TÝDENNÍ GARANCI NA VRÁCENÍ PENĚZ. Když zjistíte, že vám kurz nesedí, stačí mi napsat a vrátím vám 100% ceny zpět.

Jsem součástí Slušné firmy po boku dalších úžasných organizací a firem (jako např. Člověk v tísni, Amnesty International, Institut cirkulární ekonomiky a další). Stavím na principu slušnosti a dbám na zdraví své firmy - myslím na zákazníky, partnery a nezapomínám přitom ani na planetu.

V tomto 14denním online kurzu

dohromady obdržíte:

7 videolekcí (3+ hodiny videí) + doporučené akční kroky

3 BONUSY:

1# BONUS - Zahradníkův manuál

2# BONUS - Odkazy na doporučenou literaturu a ověřené zdroje odkud získat semínka

3# BONUS - Videolekce: Neobvyklá zelenina a rostliny do české zahrady

Jdete do toho se mnou?

Jestli ANO, tak neváhejte a

PŘEDOBJEDNEJTE SI SVÉ MÍSTO V KURZU.

Hned po zaplacení, vám na e-mail pošlu přístupové údaje

a můžete začít (nebo kdykoliv jindy - kurz neprobíhá živě

a přístup k videím vám zůstává).

 

nebo obdarujte své blízké ...

nebo se naučte pěstovat a uspořádat svou zahradu ještě rychleji ...

ONLINE KURZ: 1.KROK K RAJSKÉ ZAHRADĚ

3 300 Kč (€ 139)
1980 Kč (€ 85)
ONLINE KURZ S OKAMŽITÝM PŘÍSTUPEM

14DENNÍ ONLINE KURZ
(14 VIDEOLEKCÍ, 3+ HODINY VIDEÍ)

O tom, jak si založit svou jedlou zahradu, naplánovat si ji tak, aby fungovala jako celek - v souladu s přírodou i s našimi potřebami. Zaměřený na plánování nové zahrady nebo vylepšení současné.