VYSAZUJEME A VYSÉVÁME VŠECHNY DRUHY ZELENINY
V květnu už všechno pučí, roste a kvete a pominuly už i poslední mrazíky. Je čas zasít semínka a zasadit všechny sazenice do zahrady. Čas posledních mrazíků je hraniční termín, dokdy ještě čekat s venkovní výsadbou teplomilnějších rostlin jako jsou papriky, rajčata, lilky, okurky, melouny… Nazpomeňte si včas sehnat tyčky na podporu tyčkových rajčat (alespoň 1,5 až 2m dlouhé), tyčky pro papriky (1-1,5m) a do skleníku můžete nainstalovat tyče provázky nebo sítě pro podporu okurek a podporu budou potřebovat také pnoucí jednoletky jako ačokča, pnoucí hrášek, tyčkové fazole nebo třeba pnoucí lichořeřišnice (tu můžete přidat do skleníku k okurkám).
Pokud budete chtít mulčovat, při setí nechte půdu prozatím odkrytou a zamulčujte ji až poté, co semínka prorazí půdu a trochu vzrostou. Pokud máte zakryté záhony vrstvou horkého kompostu a nechcete používat hrubší mulč, pak nic neřešte, jen semínka zasejte a sem tam proplejte mezi řádky nebo sazeničkami plečkou. Víc o mulčování se dočtete v článku v Klubu tady.
HOJNÁ SKLIZEŇ I BĚHEM JARNÍHO HLADOVÉHO OKNA
Kdo minulý rok dobře plánoval, stále ještě sklízí. Ve skleníku i na záhonech můžete stále mít například pórky, kadeřávky, toskánskou kapustu, kadeřavou petrželku, pekingské zelí, řapíkatý celer, mangold nebo některou listovou zeleninu. Na záhonech najdete určitě ještě kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, pastinák, černý kořen …) a topinambury, případně křen. Doma můžete stále pěstovat mikrogreens a klíčky.
Ze skleníku a pařeniště také můžete mít první sklizeň rané listové zeleniny: asijskou listovou zeleninu, špenát, salát, polníček, rukolu, roketu, …) a také ředkvičky.
PRVNÍ ČAS NA SBĚR A SKLÍZENÍ BYLINEK
Na zahradě už najdete první čerstvé bylinky do kuchyně jako pažitku, petrželku, libeček, naťové cibule, šalvěj, dobromysl, saturejku, … z divokých čerstvých bylinek můžete v přírodě do salátů najít například: bršlici kozí nohu, mladé lístky lípy, popenec břečťanolistý, listy a květy smetanky lékařské – pampelišky (vybělte listy přikrytím), ptačinec žabinec, sedmikrásky, řeřichy luční, šrucha zelná, potočnice lékařská, šťavel kyselý, …
V květnu už můžete sklízet první bylinky ze zahrady na sušení jako právě dobromysl, meduňku, mátu, … Do čajů sklízejte mladé lístky z keřů černého rybízu, kustovnice nebo schizandry.
A v přírodě najdete první jarní druhy bylinek, které můžete sklízet a sušit do čajových směsí. Například maliník, ostružiník, jahodník, borůvčí, plicník, jitrocel, kontryhel a také květy černého bezu. Listy maliníku, ostružiníku, jahodníku a borůvčí sbírejte z divokých a lesních druhů, ne ze zahradních šlechtěných.
STĚHUJEME SAZENIČKY A STÁLE SEJEME ZA OKNO
Už byste měli mít připravená všechna semínka a vědět, co budete letos pěstovat, případně mít naplánované osazení záhonů. Naštěstí nikdy není pozdě a stále je možné začít se vším i teď v květnu. Vlastně nikdy není pozdě začít. Kde sehnat semínka a jak začít s předpěstováním se dozvíte v dalším článku tady >>
Ven na záhony už vysévejte semínka pro předpěstování sazeniček: např. teplomilných druhů jako jsou artyčok, ačokča, rajčata, stále ještě melouny (vodní i cukrové), cukety, patizony a dýně, chřest, okurky.
Do skleníku a pařeniště už můžeme přesazovat papriky a rajčata, lilky, melouny, vysévat bazalku, majoránku, okurky, batáty…
Nesmíme zapomenou také na košťáloviny: brokolice, rané hlávkové kapusty, rané kedlubny, kadeřávky, romanesco a květák. Pokud jste si je předpěstovali (ať už v sadbovačích nebo ve skleníku) je nejvyšší čas je zasadit na záhony. Pokud máte obavu, že by mohly podlehnout škůdcům, tak je nechte povyrůst, třeba je ještě přesaďte do trochu většího květináčku, sazenice otužujte a vysaďte je, až budou vzrostlejší.
VENKOVNÍ VÝSEVY V PLNÉM PROUDU
V květnu samoržejmě můžete vysévat všechny druhy zeleniny přímo na venkovní záhony. Jen si dejte pozor na jarní druhy (např. ředkvičky, špenát, polníček nebo některé druhy salátů a podobné chladnomilné druhy) – ty už by mohly růst do květu případně dřevnatět a hořknout. Pokud je i přesto chcete v květnu vysévat, sežeňte si letní nebo celoroční odrůdy.
TIP: Pokud jste nechali vysemenit loni některé rostliny přímo na záhonech, možná na jejich místě najdete teď zjara sazeničky nových mladých rostlinek stejného druhu. Neupravujte hned všechny záhony za každou cenu, jen ty, které opravdu potřebujete. U nás se vždycky najdou nějaké ty saláty na kraji záhonu, někdy dokonce i ve štěpkové cestičce.
V SUCHÝCH OBLASTECH PŘIPRAVTE ZAHRADU NA OBDOBÍ BEZ DEŠTĚ
Už teď se můžete připravit na sucho v letním období a nasbírat co nejvíc dešťové vody ze střechy, nainstalovat samozavlažovací systémy a k rostlinám náročným na vodu zasadit samozavlažovací nádoby Olla. Pokud zahradu teprve zakládáte můžete přizpůsobit terénní úpravy tak, aby celá zahrada vsakovala a zadržela co nejvíc vody a byla svedená na místa, kde ji v zahradě potřebujeme nejvíce – v zeleninových záhonech, u ovocných keřů a stromů.
Na každé zahradě můžete PASIVNĚ ZAVLAŽOVAT stromy, keře i zeleninové záhony tím, že veškerou vodu ZADRŽÍTE, SPOMALÍTE, ROZVEDETE A ZASÁKNETE do půdy. Využijte veškeré zpevněné plochy na pozemku i mimo váš pozemek. Víc informací najdete v online kurzu Hospodaření s vodou v zahradě ZDE.
A NA CO V KVĚTNU NEZAPOMENOUT?
Stále vytvářejte nový kompost, ať máte co na podzim přidávat na záhony. Dělejte zákvasy a jíchy, které vám poslouží jako hnojivo pro mladé sazenice a později i jako postřiky proti škůdcům. Víc o přírodních domácích hnojivech bez chemie, které jsou zdarma najdete v Klubu zde.
Nezapomeňte vyklidit komoru a sklep a připravit ji tak na krátkodobé uskladňování zeleniny během sezóny. A také proberte mrazák a spotřebujte veškerou loňskou zeleninu.
Nezapomeňte si u toho odpočinout, radovat se z krásného jara a plánovat také co všechno neuděláte 🙂 i to je potřeba.
Přeju Vám radost ze setí a sklizně 🙂
↓ ↓ ↓
Co by Vás ještě mohlo zajímat ...
MOJE RAJSKÁ ZAHRADA
10 MĚSÍČNÍ ONLINE PROGRAM
PRŮVODCE ÚSPĚŠNÝM ZAHRADNIČENÍM
*** NOVÝ KURZ LETOŠNÍ SEZÓNY ***
Od února do listopadu 2024 Vás provedu krok za krokem celým zahradním rokem a společně vytvoříme Vaši vysněnou rajskou zahradu, kde si vypěstujete vše co máte rádi.
Začněte s jednoduchým pěstováním bez rytí, bez zbytečného pletí a zalévání. Naučte se, jak kombinovat zeleninu v záhonech a vše naplánovat, abyste mohli sklízet svou čerstvou zeleninu celý rok.
Přidáte se? Naskočte ihned, ale pozor, jen do konce března.
KE STAŽENÍ ZDARMA