NEJEN ZELENINA, ALE I OVOCE.
V září nás v zahradě čeká spoustu práce hlavně se sklízením úrody. Všechno plodí a zraje, tak nezapomeňte dary přírody uchovat i na později a sklidit je včas. V září ještě můžete sklízet mailiny, stáleplodící a měsíční jahody, pozdní broskve a také švestky, jablka, hrušky, ostružiny a malinoostružiny, černý bez, černý jeřáb, kustovnici – goji, rakytník, hroznové víno, aktinidii – minikiwi, moďouly, šípky, fíky, kaki …
Často už také plodí dřevokazné houby, jako je hlíva, shi-take, korálovec, límcovka nebo třeba sírovec … Víc o pěstování dřevokazných hub najdete v rozhovoru s pěstitelem Jurajem Gajdošem tady >>
Pokud chcete uskladnit ovoce na zimu, můžete ho samozřejmě zmrazit (jak na to si přečtěte zde >>), klasicky zavařit do sklenic nebo usušit v sušičce nebo troubě. Výborné jsou sušená jablka, hrušky, blumy, ale také švestky. Vyzkoušejte také skvělou jednoduchou metodu konzervování ovoce bez cukru tzv. ZAVŘENINY. Víc o zavřeninách se dočtete zde >>.
PRÁCE V ZAHRADĚ BEZ PODZIMNÍHO RYTÍ
V září pomalu zahradu zazimováváme. Stále ještě plejeme, ale také doséváme na volné plochy zelené hnojení. Sklizené volné záhony, do kterých ještě plánujeme sít dočasně zakryjeme katronem, plachtou nebo pokud přidáme kompost – pak je můžeme znovu osadit nebo osít.
Přidání kompostu na záhony (vrstvu 5-10 cm) na podzim je pro zahrady bez rytí důležitá podzimní činnost. Nejen že tím na záhony doplníme potřebné množství živin, které jsme ze záhonu odnesly společně s vypěstovanou zeleninou, ale záhon tím připravíme na pěstování pro další sezónu. Není tedy potřeba podzimního rytí, ale jen přikrýváme záhony vrstvou kompostu. Obohacujeme půdu, vylepšujeme její strukturu, půdní život, krmíme půdní organismy a tímto jednoduchým úkonem si zajistíme lepší růst pro zeleninu v následujícím roce. Bude méně náchylná ke škůdcům, poroste lépe a zdravěji a bude mnohem chutnější – to vše jen pokud, PŘESTANETE RÝT A NA ZÁHONY NA PODZIM (PŘÍPADNĚ AŽ NA JAŘE) JEN PŘIDÁTE VRSTVU KOMPOSTU – to je jednoduše celé.
Kromě setí, výsevů, sklízení je potřeba zalévat sazeničky v sadbovačích a také semínka, která ještě nevyklíčila. My rostlinky zaléváme než se ujmou a pak už zaléváme jen ty, které to opravdu potřebují a je vidět že strádají nedostatkem vody, na podzim často není potřeba zalévat vůbec. Vysychání půdy můžeme hodně předejít mulčováním – a to i mulčováním kompostem. Víc o mulčování si můžete přečíst v tomto článku >>.
VÝSEVY ZELENINY PRO SKLIZEŇ V ZIMĚ
Blíží se také poslední možnost vysévat zeleninu pro sklizeň v zimě. Především si rozmyslete, jakou budete chtít sklízet zeleninu v zimě ze svých záhonů – od prvních mrazů letošního roku až do jara roku příštího. A které to například jsou?
PŘEZIMUJÍCÍ DRUHY ZELENINY (které ještě můžete vysévat v září):
SBÍREJTE A SKLÍZEJTE BYLINKY NA SUŠENÍ
Na zahradě najdete spoustu kuchyňských bylinek k usušení – v zimě budete mít vlastní „sušené koření“ petrželovou nať, libeček, šalvěj, dobromysl, saturejku, …
A v přírodě najdete bylinky zdarma, které můžete sklízet a sušit do čajových směsí. Dosklízejte ze zahrady všechny květy kvetoucích bylin (měsíček, divizna, …) Na jaře je síla v listech a květech, v létě v plodech a na podzim a v zimě v semenech a kořenech. Skliďte křen, kostival (jen pro zevní použití) …
NA CO NEZAPOMENOUT?
Stále vytvářejte nový kompost a přidávejte ho na záhony. Pokud nemáte kompostu dost, sežeňte si kompost v místní kompostárně. Předem je dobré otestovat jeho kvalitu na pár sazeničkách, pokud špatně porostou, nepoužívejte ho. Další možností je poptat je na organický materiál do kompostu u sousedů, často vám ho rádi přenechají.
Do mrazáku ukládejte zeleninu a ovoce (jak na uskladnění mražením se podívejte zde >>). Ukládejte také zeleninu do komory nebo sklepa. Fermentujte, zavařujte a zavírejte. Sušte, vyrábějte marmelády, povidla, kompoty, zavařeniny, ale hlavně….dělejte to jen tehdy, pokud vás to opravdu baví, máte z toho radost a nevyčerpává vás to. Není nad podzimní pohled do plné spíže :-).
UCHOVÁVEJTE TAKÉ ZELENINU ZA ČERSTVA – víc o tom, které druhy a jak uchovávat si můžete přečíst v Klubu regenerativního zahradničení v tomto článku >> https://permakulturnioaza.cz/knihovna/receptar/clanek-uchovani-zeleniny-na-zimu-za-cerstva-bez-suseni-mrazeni-a-zavarovani/
Nezapomeňte si u toho odpočinout, radovat se z krásného podzimu a plánovat také co všechno neuděláte 🙂 i to je potřeba.
Přeju Vám radost ze setí i sklizně 🙂
Co by Vás ještě mohlo zajímat ...
MOJE RAJSKÁ ZAHRADA
10 MĚSÍČNÍ ONLINE PROGRAM
PRŮVODCE ÚSPĚŠNÝM ZAHRADNIČENÍM
*** NOVÝ KURZ LETOŠNÍ SEZÓNY ***
Od února do listopadu 2024 Vás provedu krok za krokem celým zahradním rokem a společně vytvoříme Vaši vysněnou rajskou zahradu, kde si vypěstujete vše co máte rádi.
Začněte s jednoduchým pěstováním bez rytí, bez zbytečného pletí a zalévání. Naučte se, jak kombinovat zeleninu v záhonech a vše naplánovat, abyste mohli sklízet svou čerstvou zeleninu celý rok.
Přidáte se? Naskočte ihned, ale pozor, jen do konce března.
KE STAŽENÍ ZDARMA