Vypěstujte si vlastní vodní melouny, klidně i na horách

Málo kdo nemiluje melouny. Naše děti by se jich nejen v létě mohly ujíst. Škoda, že jen málo kdo má odvahu pěstovat je na zahradě, a když už se do toho pustí a napoprvé to nevyjde, vzdá to. A to je škoda. I mě se první pokusy s pěstováním melounů nevydařily a zvlášť u nás v horských podmínkách, kdy jsme v nadmořské výšce skoro 600 m n.m. to nejde úplně snadno. Po několika pokusech jsem ale přišla jak na to a ráda bych vás povzbudila v pěstování melounů. V tomto článku se s vámi podělím o několik tipů, jak melouny úspěšně vypěstovat kdekoliv a doufám, že i vám se na stole objeví melouny z vlastní zahrádky.

Všechny melouny jsem letos pěstovala ze semínek. Jde převážně o staré odrůdy, které jsem sehnala během loňského výletu do rakouské zahrady Arche Noah (kde pěstují a množí převážně staré odrůdy zeleniny). Jsou mezi nimi rarity jako „Cream of Saskatchewan“, „Hosforte Gelb“, „Sugar Baby“ nebo „Early Moonbeam“. Mám ale i několik novějších odrůd jako třeba „Primagold“ a také několik cukrových melounů. Semínka jsem vysévala začátkem dubna (lepší by ale bylo vysít je o několik týdnů dřív) domů za okno a přesazovala je na záhony až po zmrzlých během května. Vzhledem k tomu, že jsme se letos stěhovali a zahrada teprve nově vzniká, založila jsem pro melouny nový záhon rovnou na trávníku. Už začátkem dubna (když ještě melouny klíčili za oknem) jsem na trávník navrstvila různý organický materiál, trochu hnoje, kompostu a posekané trávy a na to položila černou textilii (ideální je použít ekotextilii, která propouští vodu a neobsahuje plasty). Využila jsem principu instantního záhonu – takhle můžete pěstovat v prvním roce na trávníku nejen melouny, ale i třeba dýně, cukety nebo košťáloviny (pokud dáte na záhon dost hnoje).

Organická hmota se zatím rozkládala a až byly sazenice dostatečně veliké k zasazení a venku dost teplo, tak jsem na záhon v rozestupech asi 1 m od sebe umístila zavlažovací nádoby (Olla), prořízla textilii a nádoby „zasadila“ do země. Kolem každé nádoby jsem zasadila 4-5 sazenic melounů a celý záhon ještě hned přikryla bílou netkanou textilií pro udržení tepla. Černá textilie zespoda pomáhá akumulovat teplo a bílá shora chrání sazenice před chladem a větrem a zavlažovací nádoby dodávali melounům neustále vodu po celou dobu růstu. Bílou textilii jsem na záhonu nechala přibližně do června nebo začátku července, až byly venku opravdu velká vedra. Možná asi nemáte zavlažovací nádoby, můžete je ale nahradit terakotovými květináči z pálené neglazované hlíny, kterým vyplníte odvodňovací otvor (např. lepidlem, silikonem nebo tavnou pistolí). Nádoby se zakryjí a pak do nich stačí naplnit jednou za týden až dva vodu. Přes stěny prosakuje voda do půdy rovnou ke kořenům sazenic.

Důležité je během kvetení bílou textilii odkrývat kvůli opylení. Pak už se začínaly objevovat první melouny a postupně se zvětšovaly, některé až do velikosti fotbalového míče, možná i větší. Zda jsou melouny zralé poznáte hlavně podle toho, že začíná zasychat stopka a nať, ale taky podle zvuku. Měl by být dutý (podobně jako když zaklepete na domácí upečený chléb právě vytažený z trouby). Jak zní zralé melouny se můžete podívat v tomto videu.

No a to je vlastně celé. Pak už jenom chodíte sklízet melouny a hádáte, jakou asi budou mít barvu. Urodilo se jich asi 30 a tak jsme rozdávali po rodině a sousedech a jedli je k svačině snad každý den. Ty, které jsme nestačili sníst jsme uskladnili ve sklepě (ideální teplota je kolem 5-10°C a vlhkosti 60-80% – může být i chladná komora nebo lednice). Po sklizni nám navíc jako bonus zůstal v zahradě nově připravený záhon pro pěstování v příštích letech, a to dokonce bez rytí a větší námahy. Doufáme, že vydrží alespoň do Vánoc. A jak se daří pěstovat melouny vám? Budu ráda, když mi dáte vědět.

Ohodnotit
Katka Špačková
Pracuji jako lektorka a zahradní designérka. Pomáhám druhým vytvářet jedlé přírodní zahrady a pěstovat zeleninu, ovoce a bylinky - jednoduše, ekologicky, bez zbytečné chemie a bez rytí. Přečtěte si můj příběh.

Co by Vás ještě mohlo zajímat ...

MOJE RAJSKÁ ZAHRADA

10 MĚSÍČNÍ ONLINE PROGRAM

PRŮVODCE ÚSPĚŠNÝM ZAHRADNIČENÍM 

 

*** NOVÝ KURZ LETOŠNÍ SEZÓNY ***

 

Od února do listopadu 2024 Vás provedu krok za krokem celým zahradním rokem a společně vytvoříme Vaši vysněnou rajskou zahradu, kde si vypěstujete vše co máte rádi.

 

Začněte s jednoduchým pěstováním bez rytí, bez zbytečného pletí a zalévání. Naučte se, jak kombinovat zeleninu v záhonech a vše naplánovat, abyste mohli sklízet svou čerstvou zeleninu celý rok

 

Přidáte se? Naskočte ihned, ale pozor, jen do konce března.

KE STAŽENÍ ZDARMA

Taky nikdy nevíte, co na zahradě s čím kombinovat a jakou zeleninu vedle které zasadit? Tak aby si vedle sebe navzájem prosívaly a chránily se před škůdci a chorobami? Mrkněte do naší tabulky kombinování nejpěstovanější zeleniny.

Návod na instantní KOMPOSTOVÝ záhon ZDARMA

PRO ZALOŽENÍ POKUD MÁTE DOST KOMPOSTU NEBO VÍTE, KDE HO SEHNAT
Zakládáte nové záhony nebo upravujete ty staré? Nechce se vám rýt ani používat chemii k odstranění trávy? Stáhněte si jednoduchý návod jak ekologicky KROK ZA KROKEM založit záhon bez rytí, bez námahy, za desetinu času a rovnou do něj zasadit svou oblíbenou zeleninu. 

Návod na instantní VRSTVENÝ záhon ZDARMA

PRO ZALOŽENÍ POKUD NEMÁTE DOST KOMPOSTU !
Zakládáte nové záhony nebo upravujete ty staré? Nechce se vám rýt ani používat chemii k odstranění trávy? Stáhněte si jednoduchý návod jak ekologicky KROK ZA KROKEM založit záhon bez rytí, bez námahy, za desetinu času a rovnou do něj zasadit svou oblíbenou zeleninu. 
Komentáře

Přidat komentář

  • Nejnovější články
  • Archiv článků
  • Témata článků
  • Štítky