PRVNÍ VELKÁ SKLIZEŇ A VÝSEVY ZIMNÍ ZELENINY
Konečně si můžeme dopřát první vlastní ovoce ze zahrádky. Je potřeba ho včas sklidit. Jako první, většinou už v červnu dozrává zimolez kamčatský a hned po něm jahody. Ty už v červenci končí, ale těšit se můžete na červený, černý a bílý rybíz, angrešt, jostu (kříženec angreštu a rybízu), také na muchovník (podobný kanadským borůvkám) a také plodí ranné meruňky, borůvky, maliny, třešně, višně a někde i myrobalány.
Pokud chcete uskladnit ovoce na zimu, můžete ho samozřejmě zmrazit (jak na to si přečtěte zde >>), klasicky zavařit do sklenic nebo usušit v sušičce nebo troubě. Výborné jsou sušené třešně, blumy, ale také jahody nebo švestky. Vyzkoušejte také skvělou jednoduchou metodu konzervování ovoce bez cukru tzv. ZAVŘENINY. Víc o zavřeninách se dočtete zde >>. A o tom, jak zpracovat tradičně i netradičně ovoce z vlastní zahrádky si můžete přečíst tady >>.
PRÁCE I ZÁBAVA V ZAHRADĚ
V červenci je potřeba nejen občas něco zalít, ale taky vyplít a sklidit.
Kromě setí, výsevů, sklízení je potřeba zalévat přesazené sazeničky v záhonech a také semínka, která ještě nevyklíčila. My rostlinky zaléváme než se ujmou a pak už zaléváme jen ty, které to opravdu potřebují a je vidět že strádají nedostatkem vody, pak také zeleninu ve skleníku a občas plodovou zeleninu, když plodí (papriky, melouny..). Vysychání půdy můžeme hodně předejít mulčováním. Mulčovat můžeme větší sazenice (např. košťáloviny, cukety, dýně, rajčata nebo sazenice sázíme rovnou do zamulčovaných záhonů. Víc o mulčování si můžete přečíst v tomto článku >>.
Červenec je také čas sekání trávy a kosení. Posekanou trávu uložte na kompost a prosypávejte ji štěpkou, papírem, suchým listím, starým senem nebo biouhlem. Pokud bude tráva vrstvená společně s vrstvou suchého šustivého (uhlíkatého) materiálu nebude v kompostu zahnívat, ale naopak z ní vznikna krásný kompost na záhony.
Nazpomeňte si včas sehnat tyčky na podporu tyčkových rajčat (alespoň 1,5 až 2m dlouhé), tyčky pro papriky (1-1,5m) a do skleníku můžete nainstalovat tyče, provázky nebo sítě pro podporu okurek a podporu budou potřebovat také pnoucí jednoletky jako ačokča, pnoucí hrášek, bob, tyčkové fazole nebo třeba pnoucí lichořeřišnice (tu můžete přidat do skleníku k okurkám). Nezapomeňte také rajčata vyvázat a vyštipovat jim boční výhony – více se dozvíte zde >> .
Stále je vhodné období pro očkování jedlých dřevokazných hub – hlívy, límcovky, žampionů apod. Víc o pěstování hub se dozvíte v tomto rozhovoru s Ing. Jurajem Gajdošem zde >>
VÝSEVY ZELENINY PRO SKLIZEŇ V ZIMĚ
Léto sice začíná, ale už teď je potřeba myslet na zimu. Především na to, jakou budete chtít sklízet zeleninu v zimě ze svých záhonů – od prvních mrazů letošního roku až do jara roku příštího.
Především si naplánujte, kterou zeleninu budete chtít na zimu uskladnit za čerstva do komory a do sklepa (např. kořenovou zeleninu, brambory, kedlubny – i giganty, tuříny, fenykl, zelí apod.). Uskladnění zeleniny se budeme věnovat víc v podzimních měsících.
Také si promyslete, jaké druhy zeleniny chcete během zimy sklízet. A které to například jsou?
PŘEZIMUJÍCÍ DRUHY ZELENINY (které je potřeba vysít a vysadit do konce léta):
V teplejších oblastech (s mrazy kolem -10°C a bez větší pokrývky sněhu je možno přezimovat tyto druhy přímo na záhoně, v chladnějších oblastech s pokrývkou sněhu je potřeba vytvořit přezimující tunel a překrýt pevnější PE průsvitnou fólií nebo zeleninu předpěstovat v pařeništi, kt. se na zimu zavře či ji přestěhovat před zimou do skleníku. Různé možnosti přezimování zeleniny a konkrétní rady ke všem druhům se budeme věnovat na podzim.
SBÍREJTE A SKLÍZEJTE BYLINKY NA SUŠENÍ
Na zahradě už najdete první čerstvé bylinky do kuchyně jako pažitku, petrželku, libeček, naťové cibule, šalvěj, dobromysl, saturejku, … z divokých čerstvých bylinek můžete v přírodě do salátů najít například: bršlici kozí nohu, mladé lístky lípy, popenec břečťanolistý, listy a květy smetanky lékařské – pampelišky (vybělte listy přikrytím), ptačinec žabinec, sedmikrásky, řeřichy luční, šrucha zelná, potočnice lékařská, šťavel kyselý, …
V červenci už můžete sklízet první bylinky ze zahrady na sušení jako právě dobromysl, meduňku, mátu, … Do čajů sklízejte mladé lístky z keřů černého rybízu, kustovnice nebo schizandry.
A v přírodě najdete první jarní druhy bylinek, které můžete sklízet a sušit do čajových směsí. Například maliník, ostružiník, jahodník, borůvčí, plicník, jitrocel, kontryhel a také květy černého bezu. Listy maliníku, ostružiníku, jahodníku a borůvčí sbírejte z divokých a lesních druhů, ne ze zahradních šlechtěných.
V SUCHÝCH OBLASTECH PŘIPRAVTE ZAHRADU NA OBDOBÍ BEZ DEŠTĚ
Už teď se můžete připravit na sucho v letním období a nasbírat co nejvíc dešťové vody ze střechy, nainstalovat samozavlažovací systémy a k rostlinám náročným na vodu zasadit samozavlažovací nádoby Olla. Pokud zahradu teprve zakládáte můžete přizpůsobit terénní úpravy tak, aby celá zahrada vsakovala a zadržela co nejvíc vody a byla svedená na místa, kde ji v zahradě potřebujeme nejvíce – v zeleninových záhonech, u ovocných keřů a stromů.
Na každé zahradě můžete PASIVNĚ ZAVLAŽOVAT stromy, keře i zeleninové záhony tím, že veškerou vodu ZADRŽÍTE, SPOMALÍTE, ROZVEDETE A ZASÁKNETE do půdy. Využijte veškeré zpevněné plochy na pozemku i mimo váš pozemek. Víc informací najdete v online kurzu Hospodaření s vodou v zahradě ZDE.
NA CO NEZAPOMENOUT?
Stále vytvářejte nový kompost, ať máte co na podzim přidávat na záhony. Dělejte zákvasy a jíchy, které vám poslouží jako hnojivo pro mladé sazenice a později i jako postřiky proti škůdcům.
Nezapomeňte vyklidit komoru a sklep a připravit ji tak na krátkodobé uskladňování zeleniny během sezóny. A také proberte mrazák a spotřebujte veškerou loňskou zeleninu.
Nezapomeňte si u toho odpočinout, radovat se z krásného jara a plánovat také co všechno neuděláte 🙂 i to je potřeba.
Přeju Vám radost ze setí i sklizně 🙂
Co by Vás ještě mohlo zajímat ...
MOJE RAJSKÁ ZAHRADA
10 MĚSÍČNÍ ONLINE PROGRAM
PRŮVODCE ÚSPĚŠNÝM ZAHRADNIČENÍM
*** NOVÝ KURZ LETOŠNÍ SEZÓNY ***
Od února do listopadu 2024 Vás provedu krok za krokem celým zahradním rokem a společně vytvoříme Vaši vysněnou rajskou zahradu, kde si vypěstujete vše co máte rádi.
Začněte s jednoduchým pěstováním bez rytí, bez zbytečného pletí a zalévání. Naučte se, jak kombinovat zeleninu v záhonech a vše naplánovat, abyste mohli sklízet svou čerstvou zeleninu celý rok.
Přidáte se? Naskočte ihned, ale pozor, jen do konce března.
KE STAŽENÍ ZDARMA