Často kladené dotazy
CO JE PERMAKULTURA ?
- Je to SYSTÉM DESIGNU pro UDRŽITELNOU BUDOUCNOST
- Řídí se PERMAKULTURNÍ ETIKOU a PRINCIPY, díky kterým můžeme udržitelně pečovat o lidi, o Zemi a o naši společnou budoucnost
- Holistickým přístupem spojuje POZNATKY MODERNÍ VĚDY a OSVĚDČENÉ ZNALOSTI PŘÍRODNÍCH KULTUR.


- Inspiruje se PŘÍRODNÍMI ZÁKONY a VZORY.
- Pomocí PERMAKULTURNÍHO DESIGNU je možné regenerovat nešetrně obhospodařovanou, vyčerpanou nebo zničenou půdu. Proměnit POUŠŤ v OÁZU nebo RAJSKOU ZAHRADU.
- A funguje to! Sami jsme si to ověřili u nás na pozemku, stejně jako další desítky, možná stovky titisíc lidí po celém světě.
PERMAKULTURNÍ PRINCIPY
podle Davida Holmgrena
- POZORUJ A JEDNEJ
- ZACHYCUJ A UCHOVÁVEJ ENERGII
- ZÍSKÁVEJ VÝNOS
- PODPORUJ SAMOREGULACI a PŘIJÍMEJ ZPĚTNOU VAZBU
- POUŽÍVEJ A OCEŇUJ OBNOVITELNÉ ZDROJE
- NEPRODUKUJ ODPAD
- NAVRHUJ OD VZORCŮ K DETAILŮM
- VYUŽÍVEJ VÝHOD PROPOJENÍ PRVKŮ - INTEGRUJ
- POUŽÍVEJ MALÁ A POMALÁ ŘEŠENÍ
- POUŽÍVEJ A OCEŇUJ DIVERZITU
- POUŽÍVEJ OKRAJE, OCEŇUJ OKRAJOVÉ
- KREATIVNĚ REAGUJ NA ZMĚNU
PK ETIKA
- PEČUJ O LIDI
- PEČUJ O ZEMI
- PEČUJ O BUDOUCNOSTA SPRAVEDLIVĚ SDÍLEJ

Máte otázky? Podívejte se, jestli nenajdete odpovědi zde.
CO JE TO PERMAKULTURA ?
Název permakultura vznikl ze dvou slov PERMANENT (permanentní/trvalá) a CULTURE (kultura). Je to systém designu pro udržitelnou budoucnost. Holistickým přístupem se snaží propojovat vztahy, uzavírat cykly a navrhovat udržitelná lidská sídla, jedlé zahrady, farmy, lesy a krajiny. To všechno s ohledem na potřeby lidí, Země a budoucnost. Základem jsou PERMAKULTURNÍ PRINCIPY A ETIKA.
KDE A KDY PERMAKULTURA VZNIKLA ?
Permakulturu založili v Austrálii v 70.letech Bill Mollison (ekolog a profesor na Tasmánské univerzitě) a David Holmgren (jeho student). Strávili mnoho let pozorováním jak funguje příroda a tyto přírodní principy pak propojili se zemědělstvím - původně založili hnutí PERMANENT AGRICULTURE ("permanentní/trvalé zemědělství"). Permakultura postupně pronikla do všech oblastí lidské kultury, ne jen do zemědělství.
CO JE PERMAKULTURNÍ ETIKA ?
Na permakulturní etice stojí základy permakultury. Jsou to tři body - PÉČE O LIDI, PÉČE O ZEMI a PÉČE O BUDOUCNOST (spravedlivé sdílení). Základní motto: Jediné etické rozhodnutí spočívá v tom, že
převezmeme odpovědnost za vlastní život i životy svých dětí, a uděláme to TEĎ.
CO JSOU PERMAKULTURNÍ PRINCIPY ?
Permakulturních principů je celkem 18 a je to základní "kodex" podle kterých se permakulturista / permakulturní designér orientuje. Přesné znění permakulturních princip se mírně liší podle autorů.
CO VŠECHNO ŘEŠÍ PERMAKULTURNÍ DESIGN ?
Permakulturní design je systém jak navrhnout trvale udržitelný projekt a jak být jeho dobrým správcem. V projektu se řeší požadavky klienta, design vody na pozemku, cest, jednotlivých struktur (domy, stavby pro zvířata...), toky energií (sektorová analýza) - kudy proudí energie jako slunce, vítr, mráz... a mnoho dalšího.
KOMU MŮŽE PERMAKULTURA POMOCI ?
Všem nadšencům, kteří věří v udržitelnou budoucnost pro naše děti. Lidem, kteří na svém pozemku/zahradě/balkóně chtějí pěstovat zdravé potraviny bez chemie. Farmám, zemědělcům, lesníkům, kteří mají zájem o hospodaření způsobem prospěšným pro krajinu (např. v režimu BIO, biodynamicky, ekologicky nebo mají zájem o agrolesnictví a další přírodě blízké způsoby hospodaření).
JAKÉ KONKRÉTNÍ ŘEŠENÍ PŘINÁŠÍ ?
Pomocí permakulturních technik můžete ze zničené půdy během pár let udělat zdravou půdu, plnou humusu, mikroorganismů a živin. Vhodnou pro pěstování potravin bez nutnosti používat chemii. Pomocí permakulturního designu si můžete navrhnout fungování svého pozemku nebo zahrady v souladu s přírodou a ještě z ní mít užitek (zaměřuje se hlavně na produkční systémy). A protože permakultura není jen o zahradě další techniky jako Dragon Dreaming nebo Holistický management vám mohou pomoci lépe plánovat projekty a určovat si priority v životě.
Zajímá Vás co dál můžete na mých stránkách najít? Podívejte se co dělám, přečtěte si náš příběh nebo se podívejte co je nového našem projektu Permakulturní zahrada ARTyčok buď na Facebooku nebo na Instagramu. Můžete se také připojit k více než 1000 permakulturním nadšencům v naší Facebookové skupině Permakulturní oáza, zeptejte se na to, co vás zajímá, sdílejte s námi své úspěchy i neúspěchy a objevujte další informace ze světa permakultury.